Hoppa till sidans innehåll

Resultat DM i Boccia inne 2020

14 JAN 2020 12:25
IF Gutakampen arrangerade Distriktsmästerskap i inomhusboccia i Västerhejdehallen den 11 och 12 januari 2020 för 38 individuella spelare och 14 tremannalag i två tävlingsklasser.
  • Skapad: 14 JAN 2020 12:25

Finalresultat klass 3 individuellt, totalt 20 deltagare.

 

  1.    IF Murgrönan                          Stig Pettersson                15 p +39
    2.  IF Murgrönan                       Einar Jacobsson              9 p +15
    3.  IF Murgrönan                       Hanne Stendahl              9 p - 1
    4.  IF Murgrönan                       Göran Pettersson            6 p - 9
    5.  IF Murgrönan                       Hasse Grönlund              6 p -20
    6.  IF Murgrönan                       Agneta Falk                       0 p -24

Finalresultat klass 4 individuellt, totalt 18 deltagare.

 

  1. IF Murgrönan                            Andreas Stendahl           13 p +21
    2.  IF Murgrönan                       Stefan Bodin                    10 p +11
    3.  IF Murgrönan                       S-O Jacobsson                9 p + 9
    4.  IF Murgrönan                       K-G Jacobsson                6 p - 6
    5. IF Murgrönan                        Bengt Fredin                    6 p -15
    6.  IF Murgrönan                       Ivan Jacobsson                                     0 p -20

 

Finalresultat klass 3 i lagspel, totalt 5 lag.

 

IF Murgrönan,  Asta Jacobsson, Stig Pettersson, S-Å Hoflund                      9 p +16
2. IF Murgrönan, Einar Jacobsson, Evert Larsson, Anna-Maria Buskas      9 p + 9
3. IF Murgrönan, Agneta Falk, Annica Franzen, Roland Johansson            6 p - 5 
4. IF Gutakampen, Peggy Ivarsson, Ruth Sjödin, Kim Buskas                      3 p - 8
5. IF Murgrönan, Kjell Hasselberg, Linda Grönlund,Fredrik Jacobsson       3 p -12


Finalresultat klass 4 i lagspel, totalt 9 lag.

 

  1. IF Murgrönan, Stefan Bodin, Eva Gustavsson, Daniel Pettersson    24  p +53

2. IF Murgrönan, S-O Jacobsson, M-B Jacobsson, Åke Jacobsson 18 P +28

3. IF Murgrönan, Göran Pettersson, Hanne Stendahl, Andreas Stendahl   16 p +15
4. IF Murgrönan, K-G Jacobsson, Petra Jacobsson, Ulf Broman                  13 p + 6
5. IF Gutakampen, Björn Nilsson, Tommy Ohlander, Victoria Lindqvist       12 p + 1
6. IF Murgrönan, Ivan Jacobsson, Jonny Lundin, Glenn Axell                      10 p - 7
7. IF Murgrönan, Bengt Fredin, Signhild Fredin, Calle Jacobsson                7 p -24
8. IF Gutakampen, Per Pettersson, Margareta Olsson, Asta Ohlander       4 p -34
9. IF Murgrönan, Stina Larsson, Cathrine Jacobsson, Hans Grönlund        1 p -38

 

Stort grattis till alla vinnare o bra kämpat alla deltagare.

 

// Parasport Gotland

  

 

Skribent: Mikael Persson
Epost: This is a mailto link

Sponsorer

Huvudsponsorer

folksam
ATG

Sponsorer

adressandring
Jysk
SKF

Officiella leverantörer

Scandichemma
GrandTravelGroup

Andra kanaler

Facebook ch-twitter
Youtube Instagram

Postadress:
Gotlands Parasportförbund
c/o Lilian Berg, Styrmansgatan 419
621 50 Visby

Kontakt:
Tel: 0700390111
E-post: This is a mailto link

Se all info