Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsprogram - Kalender


Tävlingsprogram 2020

 

Rev: 2020-03-07

Månad

Tid

Arrangemang

Kl.

Arrangör/Plats

Januari

To 23

Dalaserien i Boccia omg 2

17.00

Ludvika HIF, Forssaklacksk

 

25-26

SPHL Kälkhockey MIX Cup

 

Jönköping, Smålans PSF

 

Sö 26

Gävle-Dalaserien Innebandy omg 3

10.00

Gävle GIK, Gävle

 

To 30

Dalaserien Mattcurling omg 1

17.00

Borlänge MIK, Forssaklacksk.

 

31,1 – 5,2

Special Olympics Games 2020

Längd, snöskolöpning, alpin

 

Östersund

Februari

5 - 9

Malmö-Open, friidrott mm

 

Malmö

 

To 13

Dala-kampen Snöskolöpning

12.00

IK Jarl Rättvik

 

13-15

SO Nationella Spelen Snöskolöpning, Dalakampen

12.00

IK Jarl, Rättvik

 

To 20

Dalaserien Mattcurling omg 2

17.00

Borlänge MIK, Forssaklacksk

 

21 - 23

Start Your Impossible Camp vinteridrotter mm

 

Falun/Borlänge

 

Lö 29

Gävle-Dalaserien Innebandy omg 4

10.00

IBF Hedemora, Falun lugnet

 

29,2-1,3

SPHL Kälkhockey MIX Cup

 

Eskilstuna, Sörmlands PSF

 

29.2-1.3

Alpin tävl Nybrobragden special

9.00

IFK Blge, Bjursås Falun

Mars

To 5

Dalaserien i Boccia omg 3

17.00

NF Borlänge, Forssaklacksk.

 

To 19

Dalaserien Mattcurling omg 3

17.00

Borlänge MIK Forssaklack

 

Sö 29

Gävle-Dalaserien Innebandy omg 5

10.00

IBF Borläng, Borlänge

April

4 -5

SM Mattcurling Ind och lag

10.00

Falkeberg

Maj

2 - 3

SM Boccia Inomhus

 

Uppsala HI, Uppsala

 

Lö 16

Mälarserien sam 1, friidrott

 

Stockholm

 

Lö 16

Distriktsmatch Curling, Boccia, BT

10.00

Gävle, Parasport Gävleborg

 

Lö 23

Svealandsserien, fotboll 1

10.00

BK Sport, Eskilstuna

 

Lö 30

Dalaserien Boccia omg 1

10,00

Liljan, Ludvika HIF

 

 

Dalakampen Fotboll, särskolor

 

Liljan, Falun

Juni

Lö 6

Regionserie Boccia omg 1

10.00

Falun, Parasport Dalarna

 

Sö 7

Dalaserien Boccia omg 2

10.00

Liljan, Borlänge MIK

 

Lö 13

Regionserie Boccia omg 2

10.00

Uppsala, Parasport Uppland

 

Lö 13

Mälarserien sam 2, friidrott

 

Norrtälje

 

Lö 27

Svealandsserien fotboll 2

10.00

BIK United, Borlänge

Juli

 

 

 

 

Augusti

Lö 1

Dalaserien Boccia omg 3

10.00

Liljan, DHR Borlänge

 

1 - 2

SM Boccia utomhus

 

Uppsala, Uppsala HI

 

Lö 8

Regionserie Boccia omg 3

10.00

Gävle, Parasport Gävleborg

 

Lö 15

Svealandsserien, fotboll 3

10.00

Fagersta Södra, Fagersta

 

Lö 22

Mälarserien sam 3, friidrott

 

Västerås

September

Lö 12

Mälarserien sam 4, friidrott

 

Eskilstuna

 

On 9

Dalakampen Friidrott, Särskol

 

Mora

 

On 16

Dalakampen Friidrott, Särskol

 

Borlänge

 

On 23

Dalakampen Friidrott, Särskol

 

Avesta

 

Lö 19

Svealandsserien,  fotboll 4

10.00

IK Sätra, Gävle

Oktober

 

Tunaspelen, friidrott

 

Eskilstuna

 

 

DM Boccia Ind/Lag

14.00

Ludvika HIF, Rackethallen

 

 

Gävle-Dalaserien Innebandy omg 1

10.00

 

November

 

Dalaserien i Boccia omg. 1

17.00

Borlänge, Borlänge MIK

 

 

Dalaserien Mattcurling omg 1

17.00

 

 

 

Gävle-Dalaserien Innebandy omg 1

 

 

December

 

Gävle-Dalaserien Innebandy omg 2

 

 

 

 

Final Dalakampen Friidrott

 

Lugnet, Falun

Tävlingsprogram 2019

 

Rev: 2018-10-19

Månad

Tid

Arrangemang

Kl.

Arrangör/Plats

Januari

To 24

Dalaserien i Boccia omg 2

17.00

DHR Blge, Forssaklacksk

 

Sö 27

Gävle-Dalaserien Innebandy omg 4

10.00

SUBK Örnarna, Uppsala

 

To 31

Dalaserien Mattcurling omg1

17.00

Borlänge MIK, Forssaklacksk.

Februari

2 - 3

Alpin tävl Nybrobragden special

9.00

IFK Blge, Nybrobacken

 

7 - 10

Malmö-Open, friidrott mm

 

Malmö

 

On 13

DM Boccia Ind

14.00

Ludvika HIF, Rackethallen

 

Lö 16

Gävle-Dalaserien Innebandy omg 5

10.00

Sandviken AIK, Sandviken

 

To 21

Dalaserien Mattcurling omg 2

17.00

Borlänge MIK, Forssaklacksk.

 

22 - 24

Rookie camp vinteridrotter mm

 

Falun/Borlänge

Mars

Lö 2

Gävle-Dalaserien Innebandy omg 6

10.00

IBF Hedemora, Falun

 

To 7

Dalaserien i Boccia omg 3

17.00

NF Borlänge, Forssaklacksk.

 

On 13

DM Boccia lag

14.00

Ludvika HIF, Rackethallen

 

To 14

Dalaserien Mattcurling omg 3

17.00

Borlänge MIK Forssaklack

 

15 - 17

SO Nationella Spelen Alpint

Riksmästerskapen Alpint

9.00

Borlänge Alpin Nybrobacken

 

 

Dalakampen snöskolöpning

9.00

IK Jarl, Rättvik

 

 

SO Nationella Spelen Snöskolöpning

12.00

IK Jarl, Rättvik

April

Lö 6

Distriktsmatch curling, Boccia, BT

10.00

Borlänge, Parasport Dalarna

 

Lö 13

Gävle-Dalaserien Innebandy omg 7

10.00

IBF Borlänge, Borlänge

Maj

4 - 5

SM Boccia Inomhus

 

Uppsala HI, Uppsala

 

 

Mälarserien sam 1, friidrott

 

Stockholm

 

 

Svealandsserien, fotboll 1

 

BK Sport, Eskilstuna

 

Lö 25

Dalaserien Boccia omg 1

10.00

Liljan, Ludvika HIF

 

 

Dalakampen Fotboll, särskolor

 

Borlänge

Juni

Lö 1

Regionserie Boccia omg 1

11.00

Falun, Parasport Dalarna

 

 

Svealandsserien fotboll 2

10.00

BIK United, Borlänge

 

Lö 15

Regionserie Boccia omg 2

11.00

Gävle, Parasport Gävleborg

 

 

Mälarserien sam 2, friidrott

 

Norrtälje

 

Sö 16

Dalaserien Boccia omg 2

10,00

Liljan, Borlänge MIK

 

26–2,7

SM Vecka Boccia

 

Malmö

Juli

 

 

 

 

Augusti

Lö 3

Dalaserien Boccia omg 3

10.00

Liljan, DHR Borlänge

 

Lö 10

Regionserie Boccia omg 3

11.00

Uppsala, Parasport Uppland

 

3 - 4

SM Boccia utomhus

 

Uppsala, Uppsala HI

 

 

Mälarserien sam 3, friidrott

 

Västerås

 

 

Svealandsserien, fotboll 3

 

Fagersta Södra, Fagersta

September

 

Mälarserien sam 4, friidrott

 

Eskilstuna

 

 

Rookie Camp

 

Eskilstuna

 

 

Svealandsserien,  fotboll 4

 

IK Sätra, Gävle

 

 

Dalakampen Friidrott, Särskol

 

Mora

 

 

Dalakampen Friidrott, Särskol

 

Borlänge

 

 

Dalakampen Friidrott, Särskol

 

Avesta

Oktober

 

Tunaspelen, friidrott

 

Eskilstuna

 

 

Gävle-Dalaserien Innebandy omg 1

11.00

Korsnäs IF

November

To 14

Dalaserien i Boccia omg. 1

17.00

Borlänge, Borlänge MIK

 

 

Dalaserien Mattcurling omg 2

17.00

 

 

 

Gävle-Dalaserien Innebandy omg 2

 

 

December

 

Gävle-Dalaserien Innebandy omg 3

 

 

 

 

Final Dalakampen Friidrott

 

Lugnet, Falun

 

 


 

 

 

Uppdaterad: 04 APR 2018 15:27 Skribent: Britt-Marie Czuczor
 

Sponsorer

 

folksam
ATG

Sponsorer

adressandring
Jysk
SKF

Officiella leverantörer

Scandichemma
GrandTravelGroup

Andra kanaler

Facebook ch-twitter
Youtube Instagram

Postadress:
Dalarnas Parasportförbund
Liljan 55
791 93 Falun

Besöksadress:
Liljans Herrgård Liljan 55
791 93 Falun

Kontakt:
Tel: 02331001, 0706771899
E-post: This is a mailto link

Se all info