Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsprogram - Kalender


 

Tävlingsprogram 2022

Rev: 22-04-27                     

Månad

Tid

Arrangemang

Kl.

Arrangör/Plats

Januari

Lö 15

Gävle-Dalaserien Innebandy omg 4

10.00

Gävle GIK, Jervallen Gävle

Februari

Inställt

Malmö-Open, friidrott mm

 

Malmö

 

Fr 11

Dala-kampen Snöskolöpning

12.00

IK Jarl, Rättvik

 

Lö 12

 

SO Nationella Spelen Snöskolöpning, Dalakampen

12.00

IK Jarl, Rättvik

 

Lö 26

Gävle-Dalaserien Innebandy omg 5

10.00

KF Heros, Gävlehov Gävle

Mars

Lö 12

Gävle-Dalaserien Innebandy omg 6

10.00

IBF Hedemora, Maserrhallen Blge

 

26 - 27

SM Mattcurling Ind lag

 

Piteå

April

Sö 3

Gävle-Dalaserien Innebandy omg 7

10.00

Gävle GIK, Gavlehov Gävle

Maj

Lö 28

Dala Pokalen Boccia omg 1

10.00

Liljans Herrgård Falun

 

Sö 29

Svealandsserien, fotboll omg 1

1.,00

BK Sport, Eskilstuna

 

 

Dalakampen Fotboll, särskolor

10.00

Liljan, Falun

Juni

Fr 3

Scramble 3-4 bollar 9 hål

10.00

Säters GK, Säter

 

Lö 11

Svealandsserien, fotboll omg 2

10.00

Bullermyrens IF, Skvalet Borlänge

 

Fr 17

Scramble 3-4 bollar 9 hål

10.00

Ludvika, Hagge GK

 

Lö 18

Dala Pokalen Boccia omg 2

10.00

Liljans Herrgård, Falun

 

16 - 19

Special Olympics Game sommar idrotter

 

Malmö

 

 

Mälarserien sam 1, friidrott

 

Norrtälje

Juli

Fr 1

Scramble 3-4 bollar 9 hål

10.00

Hedemora GK, Prästhyttan Hde

 

Fr 22

Scramble 3-4 bollar 9 hål

10.00

Leksands GK, Leksand

Augusti

Fr 5

Scramble 3-4 bollar 9 hål

10.00

Falu- Borlänge GK

 

Lö 6

Dala Pokalen Boccia omg 3

10.00

Liljans Herrgård, Falun

 

Lö 14

Svealandsserien, fotboll omg 3

10.00

Fagersta Södra IK, Fagersta

 

Fr 19

Scramble 3-4 bollar 9 hål

10.00

Snöåns GK, Vansbro

 

Sö 24

Stickans One Hande Open

 

Samuelsdals GK, Falun

 

Lö 27

Svealandsserien, fotboll omg 4

10.00

Västmanlands FF,Västerås

 

 

Mälarserien sam 2, friidrott

 

 

September

Fr 2

Scramble 3-4 bollar 9 hål

10.00

Gagnefs GK, Gagnef

 

Lö 10

Dala Pokalen Boccia omg 4

10,00

Liljans Herrgård, Falun

 

On 14

Dalakampen Friidrott, Särskol

9,00

Mora

 

On 21

Dalakampen Friidrott, Särskol

9,00

Borlänge

 

Lö 24

Svealandscupen, fotboll omg 5

10.00

IK Sätra, Gävle

 

On 28

Dalakampen Friidrott, Särskol

9,00

Avesta

 

 

Mälarserien sam 3, friidrott

 

Eskilstuna

 

 

Nationella spel, fotboll 

 

Grunden Bois, Göteborg

Oktober

1 - 2

Tunaspelen

 

 

 

 

Gävle-Dalaserien Innebandy Divisionering

10.00

IBF Falun, Lugnet

November

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

December

 

 

 

 

 

 

Final Dalakampen Friidrott

 

Lugnet, Falun

 

Aktuella inbjudningar och tider hittar ni på förbundets hemsida

Uppdaterad: 27 APR 2022 11:55 Skribent: Pär
 

Sponsorer

Huvudsponsorer

folksam
ATG
Toyota

Sponsorer

Jysk
Lions

Officiella leverantörer

hemma
GrandTravelGroup
Vinge

Andra kanaler

Facebook ch-twitter
Youtube Instagram

Postadress:
Dalarnas Parasportförbund
Liljan 55
791 93 Falun

Besöksadress:
Liljans Herrgård Liljan 55
791 93 Falun

Kontakt:
Tel: 02331001, 0706771899
E-post: parasport@dalaidrott...