Hoppa till sidans innehåll

Västra Regionen


DM 2010 Västra regionen - Borås / Viared
Standard
# Pts CN Pilot Country Glider 11.07 12.07 14.07 16.07
1 2131 J Ekdahl Martin Herrljunga Flygklubb ASW 20 1 (0) 2 (789) 2 (774) 1 (568)
2 2039 UF Magnusson Odd Göteborgs Segelflygklubb ASW 20 1 (0) 3 (782) 2 (774) 4 (483)
3 2028 V Hansson Anders Göteborgs Segelflygklubb Duo Discus 1 (0) 5 (716) 1 (795) 3 (517)
4 1916 R8 Forsberg Hans Herrljunga Flygklubb LS 3 1 (0) 1 (795) 6 (590) 2 (531)
5 1617 H4 Gustavsson David Borås Segelflygklubb Std. Jantar 1 (0) 6 (683) 5 (600) 5 (334)
6 1082 L4 Torell Malin Göteborgs Segelflygklubb LS 7 1 (0) 7 (360) 7 (548) 9 (174)
7 975 VD Claesson Thomas Borås Segelflygklubb DG 300 1 (0) 4 (732) 8 (20) 6 (223)
8 955 VC Nemere Andreas Borås Segelflygklubb LS 8 1 (0) 10 (110) 4 (647) 7 (198)
9 394 OZ Ersson Karl Herrljunga Flygklubb DG 500 Trainer 1 (0) 8 (204) 10 (6) 8 (184)
10 224 2 Olofsson Tomas Borås Segelflygklubb PIK 20 D 1 (0) 9 (140) 9 (11) 10 (73)
11 26 V9 Persson Fredrik Göteborgs Segelflygklubb ASW 19 1 (0) 11 (4) 10 (6) 11 (16)
 
Uppdaterad: 2010-10-10 13:58
Skribent: Jimmy Bengtsson

 

Kontoret i Stockholm
Segelflyget c/o EAA Sverige
Hägerstalund
164 74 Kista
Tel: 0515-371 56
Fax: 08-751 98 16

Kontoret på Ålleberg
Segelflyget
Box 750
521 22 Falköping
Tel: 0515-371 51

Generella frågor kan e-postas
This is a mailto link

RST-online

 

Svenska mästare 2016

          

Öppen klass

Willhelm Wendt,
Ljungbyheds FK,
EB 28


18-meter

Gunnar Karlsson,
Örebro SFK
Ventus 2cxa


Racing

Jan-Ola Nordh,
Lidköpings FK
Discus 2T


Klubbklass

Per Carlin,
Arboga FK,
LS1


20-meter tvåsits

Bo Haven & Rikard Sohlberg
Segelflygarna Uppsala FK
Arcus M


Advanced Aerobatics

Gustav Salminen,
Jönköpings SFK,
MDM-1 Fox


Sportsman Aerobatics

Mikael Karlsson,
Jönköpings SFK,


Segelflygkombination (RST totalt)

Jari Niskanen,
Västerdalarnas FK


Höjd

Lars-Göran Uhr,
Västerdalarnas FK


Distans

Jan-Ola Nordh
Lidköpings FK


Hastighet

Lars-Göran Uhr,
Västerdalarnas FK


Ungdoms-SM

Ludvig Jauring
Arboga FK


Segelflygallsvenskan

Västerdalarnas FK
I laget Lars-Göran Uhr, Jari Niskanen, Johan Gustavsson, Kjell Dalsheim och Ola Andersson.


Lag-SM

Västerdalarnas FK
I laget Lars-Göran Uhr, Jari Niskanen, Sebastian Jansson, Johan Gustavsson, Kjell Dalsheim och Fredrik Munters.


Postadress:
Svenska Segelflygförbundet
Box 750
521 22 Falköping

Besöksadress:
Segelflygskolan Ålleberg
521 91 Falköping

Kontakt:
Tel: +46 515-37151, +46 515-37156 Ann-Lis
Fax: 08-751 98 16
E-post: This is a mailto link

Se all info